Skip to content

Taekwon-do

jest pochodzącą z Korei sztuką walki, wymyśloną i naukowo opracowaną przez gen. Choi Hong HI. W dosłownym tłumaczeniu Taekwon-do znaczy: Tae (stopa), Kwon (pięść), Do (droga sposób).

“Jako że Taekwon-do jest sztuką samoobrony ukierunkowaną na wzmocnienie moralne, rozwój intelektualny; wdzięczność technik, potężną siłę oraz piękno formy fizycznej, może być uważane za element życia codziennego, jak oddychanie i myślenie.” – Choi Hong Hi

W dużym uproszczeniu. Taekwon-do jest rodzajem walki wręcz, zaprojektowanym z myślą o samoobronie. Jest to zbadana naukowo i szczegółowo udokumentowana sztuka walki, pozwalająca za pomocą treningu ciała i umysłu, w najwyższym stopniu wykorzystać możliwości ciała w celu samoobrony Taekwon-do pozwala pozyskać umiejętności oraz pewność siebie pozwalające nie tylko obronić się przed przeciwnikiem, ale również go pokonać.

Zasady Taekwon-do

Sukces albo porażka w trenowaniu Taekwon-do zależą w dużej mierze od tego. jak ktoś rozumie i urzeczywistnia w życiu zasady Taekwon-do. które powinny służyć za drogowskaz wszystkim poważnie traktującym tę sztukę
napis

 

Uprzejmość
Uczciwość
Wytrwałość
Samokontrola
Niezłomny duch

Przysięga adepta Taekwon-do:
1. Będę przestrzegał zasad Taekwon-do
2. Będę szanował instruktora i starszych stopniem
3. Nigdy nie nadużyję technik Taekwon-do
4. Będę bronił wolności i sprawiedliwości
5. Będę rzecznikiem pokoju na świecie

Taekwon-do składa z pięciu głównych elementów. Są to ruchy podstawowe, układy formalne, ćwiczenia przygotowujące, walka oraz samoobrona. Wszystkie te elementy są ze sobą tak mocno powiązane, że oddzielenie jednej fazy nauki od drugiej jest niemożliwe.

Ruchy podstawowe są potrzebne do walki oraz układów, natomiast zarówno układy, jak i walka są niezbędne w doskonaleniu ruchów podstawowych Poprzez ciągłe ćwiczenie układów atak i obrona stają się odruchem warunkowym Moc oraz precyzja muszą być rozwijane do tak wysokiego stopnia, by jeden cios wystarczył do powstrzymania przeciwnika, a uczeń mógł zmienić pozycję i zablokować lub zaatakować innego przeciwnika. Po opanowaniu układów podstawowych, uczeń może zacząć wykorzystywać tak zdobyte umiejętności w walce z prawdziwymi, poruszającymi się przeciwnikami. Równolegle z walką uczeń musi rozpocząć rozwijanie własnego ciała oraz wzmacnianie rąk i nóg. które służą za narzędzia ataku i bloku. Gdy uczeń opanuje ruchy podstawowe, układy, walkę oraz ćwiczenia przygotowujące, nadchodzi czas by przetestować swoją koordynację, szybkość, równowagę oraz koncentrację przeciwko spontanicznym atakom w samoobronie.

Szukaj

Linki społecznościowe

Partnerzy

Sponsorzy

Inne

Copyright© Taekwondo Jarocin